Výstava URBEX fotografií

A jsme zpět u tématu letošního ročníku festivalu Apríles

V rámci doprovodného programu jsme pro vás připravili výstavu urbex fotografií. Urbex je zkrácená verze anglického sousloví urban exploration, do češtiny přeloženo jako městský průzkum. Nejde však o relaxační procházky živými ulicemi. Urban exploration zahrnuje průzkum běžně nepřístupných objektů jako jsou opuštěné domy a průmyslové stavby. Urbex fotografie zachycují atmosféru těchto míst, objevují jejich kouzlo a příběhy.

Co znamená urbex fotografování pro autora výstavy, který si říká Saon?

Jelikož jsem tvor abnormálně vnímavý, již od dětství jsem pečlivě sledoval prostor kolem sebe. Naučil jsem se vstřebávat věci, které jsou pro většinu lidí nepodstatné a které oni pro svou všednost a rychlost jejich života vnímat nedokáží nebo nechtějí. Fascinovaly mě a stále hluboce fascinují opuštěné domy, staré šedivé paneláky, dobové fasády, ghetta a v neposlední řadě industriál. Když procházím starou tovární halu nebo jen třeba vybydlený dům, domýšlím příběh lidí, kteří zde pracovali, bydleli, a nebo tento tajuplný objekt postavili. Na každém kroku je stopa lidí, kteří v těchto prostorech zanechali část svého života. Baví mě pozorovat zub času, jako jsou vrstvy barev, které se vlivem vlhkosti od sebe odlepují, baví mě opadaná omítka, zašlé předměty, pavučiny, koroze a vůně. Mám slabost pro staré půdy, kde se vznáší vůně zaprášeného dřeva a lepenky. Rád se stávám součástí těchto míst a toto zkoumání se stalo mou životní filozofií. Začal jsem tedy tato místa fotografovat a uchovávat si tak na ně vzpomínky.
Za svými fotografiemi se velmi často vydávám přes řadu překážek a tak se z poněkud obyčejného focení stává malé i velké dobrodružství.
Fotografií rád zanechávám dojem a baví mě v divákovi vyvolávat otázky. Zvěčňuji to, co mizí zběsilým tempem, co má pro mě charisma, vnitřní hodnotu a sdělení.

Tímto se s Vámi chci podělit o pár pohledů na svět okolo, jak ho vídím já.

Více ze Saonovi tvorby na jeho Facebookovém profilu a 22.4. na Nákladovém nádraží Žižkov!

2 Comments on this post

  1. Ahoj, v sobotu počasí byl spatně 🙁 víte jaký je termin výstavy? Děkuju!

    Mira / Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*